Dom (zly)

Dom (zly)

niedziela, 10 czerwca 2012

Lokalnie nakręceni czyli "Nie czekaj na sobotę - nakręć film!"


licznie przybyli mieszkańcy Mstowa

1 czerwca  w Gminnym Ośrodku Kultury w Mstowie miał miejsce finał konkursu filmowego "Moja gmina w obiektywie". Z tej okazji mieszkańcy Mstowa i okolic stworzyli swoje filmowe impresje, dotyczące miejsca, w którym żyją. Oto nagrodzeni:

W kategorii “Świat i ludzie wokół mnie” nagrodzono:
miejsce I – film pt. “Mstowskie Love Story” - Agnieszka Kozłowska
miejsce II – film pt. “Śmieciowo mi” - Monika Błaszczyk
miejsce III – “Wsi wesoła, wsi spokojna” - Karolina Bartelak
W kategorii “Piękno ziemi mstowskiej moimi oczyma” nagrodzono:
miejsce I – film pt. “Wędrówki mstowskiej myszki” - Monika Siwek
miejsce II – film pt. “Nieznane zabytki Mstowa” - Michał Gloc, Mateusz Wysocki, Damian Gurtman
miejsce III – film pt. “Moje magiczne miejsce” - Ewa Szczot

Nagroda specjalna przyznana przez Artura Barcisia - film pt. “Powódź w Mstowie” - Patrycja Kocimska
Wszyscy nagrodzeni i uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody: aparaty cyfrowe, filmy, książki i koszulki ufundowane przez GOK i Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Warto wspomnieć, iż konkurs filmowy “Lokalnie nakręceni” otrzymał dofinansowanie w ramach działania Małe Projekty w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 i znalazł się na 5 miejscu listy wszystkich zakwalifikowanych projektów.


Do sali widowiskowej GOK-u licznie zawitali mieszkańcy Mstowa i okolic. Byli także przedstawiciele lokalnych władz na czele z wójtem Adamem Jakubczakiem. To on poparł mój pomysł stworzenia takiego lokalnego konkursu, który proponowałby aktywne i estetyczne spojrzenie na wieś i jej problemy. Wraz z Krzyśkiem Dryndą - dyrektorem ośrodka - i Mariolą Chojnowską, która pomogła stworzyć projekt, udało nam się zrealizować wyjątkową imprezę, której głównymi bohaterami byli sami mieszkańcy gminy i ich dzieła. 
Gościem specjalnym był aktor seriali "Miodowe lata" i "Ranczo" pan Artur Barciś, który opowiadał o swojej karierze, o serialach i o swoich częstochowskich korzeniach. Muzycznie imprezę okrasiły lokalne "jarzębiny", czyli zespół KGW "Mstowianki".
Imprezę swoim patronatem objęły Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - ogólnopolski projekt, który funkcjonuje przy stowarzyszeniu Nowe Horyzonty, reprezentowany przez Karolinę Śmigiel. Dziękuje też za poparcie Kamili Tomkiel, z którą prowadziłem wstępne rozmowy. Oto relacja na stronie NHEF, gdzie można obejrzeć nagrodzone filmy http://www.nhef.pl/edukacja/aktualnosci.do?id=2246 .

Pomysł był mój, a jego inspiracją był dokument "Czekając na sobotę", który przedstawiał polską wiejską młodzież jako pozbawioną ambicji, niezdolną do żadnej życiowej kreatywności, znudzoną i pijaną; żyjącą tylko od soboty do soboty, gdy w klubie "Nokaut" dzieją się pijacko-erotyczne bachanalia. Taki był też tytuł mojej prelekcji "Nie czekaj na sobotę - nakręć film!", gdzie starałem się wykazać, że polska kultura to w dużej mierze wieś z jej dorobkiem. Wkrótce zaprezentuję szerzej na lapsusofilu swoje spojrzenie na te sprawy, a na razie czekam na kontynuację konkursu, by idea się rozwijała. 


Serdeczne dzięki dla mieszkańców za uczestnictwo i liczne przybycie na imprezę. Bez Was Szanowni Państwo nic by się nie udało! Byliście wspaniali: Wy i Wasze filmy! Dziękuję mojemu przyjacielowi Adamowi za wsparcie i doprowadzenie do tej imprezy! Stary - wiem jak Ci ciężko, jak wiele chciałbyś zrobić dobrego dla swojej miejscowości i ludzi, którzy tam żyją. Wiem, że często nie masz szans i napotykasz na mur przy wszystkich swoich dobrych chęciach i wielkiej uczciwości. Oby takich imprez było jak najwięcej, bo społeczność tej gminy zasługuje na wszystko, co najlepsze! Dzięki wszystkim, którzy poparli ten projekt i pomogli go przygotować
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz